افتتاح هشتمین مرکز تعویض پلاک و نقل و انتقال وسایل نقلیه در تهران 1396/7/17

در سومین روز از هفته نیروی انتظامی مرکز تعویض پلاک و نقل و انتقال وسایل نقلیه باقرشهر افتتاح شد.

جانشین پلیس راهور ناجا در این مراسم با عنوان اینکه  پلیس راهنمایی و رانندگی توفیق در حوزه نظم و امنیت ترافیکی را مرهون همراهی مردم است ، گفت : کاهش سوانح ترافیکی در کشور جز با مشارکت عامه مردم جامعه محقق نمی شد.

سردار موسی امیری گفت : در دهه گذشته سالانه در حدود 27 هزار نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست می دادند که این رقم در پایان سال 95 به زیر 16هزار نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه  حضور و همراهی مردم در کاهش تلفات جاده ای نقش اساسی داشته است ،افزود :  کاهش سوانح ترافیکی مورد نظر مقام معظم رهبری بوده است که فرمودند "باید سوانح رانندگی به حداقل ممکن کاهش پیدا کند و  خطاب اصلی ایشان در این امر راهنمایی و رانندگی کشور بوده است.

جانشین پلیس راهور ناجا  انضباط  ترافیکی در سطح شهرها و تسهیل در عبور و مرور را از توقعات مردم از راهنمایی و رانندگی عنوان کرد و افزود : راهنمایی و رانندگی همچنین  از لحاظ فرهنگی و آموزشی با همکاری مردم و دستگاه های اجرایی کشور درصدد آن است تا رفتارهای مناسب شهروندی را در عموم رانندگان نهادینه کند.

امیری با عنوان اینکه برابر ماده 2 قانون آیین نامه راهنمایی و رانندگی  ارایه خدمات ترافیکی به مردم از جمله صدور انواع  گواهینامه های رانندگی  ، شماره گذاری وسایل نقلیه ، اجرایات و جرایم رانندگی بر عهده راهنمایی و رانندگی است عنوان داشت : امروز بیش از 31میلیون وسایل نقلیه در سامانه جامع شماره گذاری ثبت شده که اطلاعات مالک با جزییات و مشخصات خودرو و تخلفات آن در سامانه جامع شماره گذاری وجود دارد .

وی با تاکید به اینکه شماره گذاری برابر قانون یک وظیفه حاکمیتی است که به قانون به پلیس راهنمایی و رانندگی محول شده است ادامه داد : تمامی وسایل نقیله موجود باید دارای پلاک در سامانه و به روز ثبت شده باشند.

سردار امیری گفت  :بخش عمده وظایف مربوط به تعویض پلاک به بخش غیردولتی واگذار شده است و در حال حاضر متولی  حوزه شماره گذاری ، موسسه راهگشا بنیاد تعاون بسیج است.

جانشین پلیس راهور ناجا با عنوان اینکه هشتمین مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک شهر تهران امروز به بهره برداری رسیده است گفت : باید پراکندگی و آمایش این مراکز به به صورتی انجام شود که در تمام نقاط کشور در دسترس مردم قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در کشور 42 مرکز و 275 دفتر خدمات خودرویی وجود دارد ، گفت : به طور میانگین از 7 مرکز تعویض پلاک و نقل و انتقال وسایل نقلیه موجود در تهران روزانه 3هزارو 500 خدمات دریافت میکنند که این رقم در کشور به 12هزار و 500 می رسد.

افزایش 40درصدی شماره گذاری خودروهای وارداتی

سهم موتورسیکلت ها در تعویض شماره گذاری کاهش یافته است

وی با عنوان اینکه در 6ماهه نخست سال جاری در بخش خودروهای  نوشماره ها 693هزار دستگاه شماره گذاری شده اند گفت :نسبت  با مدت مشابه سال گذشته در حدود 28 درصد رشد داشته و  در حوزه خودروهای وارداتی در طول 6 ماهه اول سال جاری  42هزار  خودروی وارداتی شماره گذاری  شده است که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته  40درصد رشد داشته است.

همچنین موتورسکلت نوشماره نیز در حود 95هزار دستگاه بوده است که خوشبختانه نسبت به  مدت مشابه 74 درصد کاهش را بهمراه داشته است.

وی از مطالبات مردم در خصوص تعویض پلاک را کندی  سیستم های این مجموعه عنوان کرد و ادامه داد :در نیروی انتظامی باید حجم عظیمی از داده ها از شبکه امن داده ها عبور کند و شبکه های اینترنت را برای این امور به کار نمی گیریم که نسبت به گذشته سرعت بیشتری دارد .

سردار امیری گفت : برابر ابلاغ برنامه ششم توسعه می بایست 20درصد سرعت عمل در جهت تسریع  خدمات دهی صورت گیرد که گسترش مراکز و خدمات در فضای سایبری می تواند به آن کمک کند.

ابلاغ جریمه پلیس رانندگی برای عدم اعلام تغییر ادرس مالکان خودرو

جانشین پلیس راهور ناجا همچنین داشتن معاینه فنی و بیمه نامه شخص ثالث خودرو ها را برای تعویض پلاک الزامی عنوان کرد و افزود : افراد باید ظرف 10روز تغییر ادرس محل سکونت خود را به نزدیکترین مرکز پلیس راهنمایی و رانندگی ارایه دهند و در غیر این صورت برابر ماده 6 ایین نامه راهنمایی و رانندگی شامل جریمه خواهند شد.